Smog problemem Warszawy. Co poprawi jakość powietrza w mieście?
21 sierpnia 2016

Polskie miasta są na czarnej liście, mają najbardziej zatrute powietrze w Unii Europejskiej.

Chcesz żyć zdrowiej - korzystaj z komunikacji publicznej. Odstaw samochód, jeśli możesz albo potrafisz zacząć odwyk. Transport szynowy i nowoczesne autobusy przewożą więcej pasażerów i mniej zanieczyszczają powietrze w przeliczeniu "na głowę". Dojście na przystanki wymusi ruch, a czasem nawet krótki sprint, by zdążyć. Poprawia kondycję i krążenie.

Coraz wygodniej i bezpieczniej będzie można się poruszać na rowerze m.in. wzdłuż Jagiellońskiej, Grójeckiej, Marsa, Puławskiej. W przyszłym roku po bokach mostu Łazienkowskiego przybędą "mostki" dla cyklistów. W przygotowaniu jest pierwsza przeprawa wyłącznie pieszo-rowerowa przez Wisłę na przedłużeniu Karowej. Na praskim brzegu połączy się z Wybrzeżem Szczecińskim w rejonie Okrzei. To przybliży starą Pragę i skrzyżowanie Targowej z Ząbkowską do Krakowskiego Przedmieścia, spacer zajmie ok. 20 minut, przejazd rowerem raptem kilka.

Smog: "To się dzieje u nas za oknem"

Smogiem jak smokiem, który pożera zdrowie ludzi, zaczęli straszyć najpierw w Krakowie. Stan powietrza w królewskim mieście, zwłaszcza po rozpoczęciu sezonu grzewczego, bywa katastrofalny. Normy stężenia zanieczyszczeń są przekraczane już przez ponad 200 dni w roku. - Sytuacja w Warszawie jest lepsza, ale np. zanieczyszczenia komunikacyjne są porównywalne - nie pozostawia złudzeń Jakub Jędrak z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Stołeczny ratusz zaprosił go, by także on zapowiadał wczoraj w namiocie przy Zamku Ujazdowskim IX Piknik z Klimatem, który odbędzie się w ostatnią niedzielę sierpnia na placu Zamkowym pod hasłem "Kulturalnie o niskiej emisji". Chodzi o taką z komina na dachu domów mieszkalnych czy z rur wydechowych.

- W Alarmie Smogowym zajmuję się zdrowiem. W miastach głównym problemem nie jest przemysł, lecz samochody i staroświecki sposób ogrzewania poprzez spalanie paliw stałych w prymitywnych urządzeniach. To powoduje nie tylko choroby układu oddechowego, jak astma czy nowotwór płuc, ale także wpływa na układ krążenia i może prowadzić do udarów mózgu - mówił Jakub Jędrak.

Choroby kiedyś rzadkie stały się powszechne. Już ok. 45 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczonego powietrza. Blisko jedna piąta mieszkań w kraju jest ogrzewana piecami indywidualnymi, co roku spalamy w nich ok. 6 mln ton węgla. - I niestety czasem też odpady, śmieci. To się dzieje u nas za oknem, na naszych osiedlach, u sąsiadów - przypomniał Leszek Drogosz, dyrektor stołecznego biura infrastruktury.

Smog: Baterie i wiatraczek zamiast węgla

- Ludzie nie chcą o tym słuchać, część nie wierzy. To jak z ostrzeżeniem na paczkach papierosów, że palenie skraca życie. Szkodzi innym, mnie przecież nie dotyczy. Aby to zmienić, trzeba wyjść do ludzi. I przekonywać. Np. koszty pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych stają się już porównywalne z tą uzyskiwaną ze spalania węgla kamiennego - zauważył Matthias Rehm, główny specjalista ds. ekonomicznych z ambasady Niemiec.

Stwierdził, że pokaże na placu Zamkowym zestaw ogniw fotowoltaicznych z magazynem energii i panelem sterowniczym, które kosztuje ok. 10 tys. zł lub niewiele więcej: - Kiedy do systemu doda się jeszcze mały wiatraczek, bo nie zawsze świeci słońce, całość wystarczy na potrzeby domku jednorodzinnego. Można się odłączyć od dostaw prądu z elektrowni.

W czasie dni chmurnych i bezwietrznych prąd pobieramy z magazynu energii. Koszt takich baterii wciąż spada.

Niemcy i wiele krajów Zachodu są już w XXI w., Polska tkwi jeszcze w minionych. U nas zielona energia nie ma szans na bujny rozwój w zderzeniu z lobby węglowym.

Czymś trzeba się pocieszać. Już 80 proc. miasta pokrywa sieć ciepłownicza. Ratusz chwali się, że w ostatnich latach do sieci udało się podłączyć "ponad 130 budynków, dzięki temu o ponad 3 tysiące rodzin więcej ma centralne ogrzewanie". Duża poprawa nastąpi w ramach rewitalizacji na Pradze-Płn. i Płd. oraz Targówku. Kosztem 84 mln zł ok. 5 tys. mieszkań w budynkach komunalnych będzie mieć już ciepło z sieci. Mieszkańcy przestaną ogrzewać się węglem czy urządzeniami na drogi prąd. Miasto dofinansowuje też montaż instalacji solarnych i pomp cieplnych (od grudnia 2006 r. prawie 400 inwestycji tego typu za blisko 4,5 mln zł).

Skończyły się żarty ze zmian klimatycznych. Miasta już muszą się do nich adaptować i wydawać miliardy, by funkcjonować (np. mimo deszczy nawalnych) i przetrwać.

Dariusz Bartoszewicz
źródło: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,20567200,warszawa-walczy-ze-smogiem-co-poprawi-jakosc-powietrza-w-miescie.html

Komentarz redakcji:
abc
Ci Niemcy nic tylko ryją pod polskim węglem słońcem i wiatraczkiem tym razem:)

Radek Gawlik
 
lista pozostałych artykułów w dziale wiadomości > przegląd prasy :
  1. <<
  2. 1 - 12 |
  3. 13 - 24 |
  4. 25 - 36 |
  5. 37 - 48 |
  6. 49 - 60 |
  7. 61 - 70 |
  8. >>
  1. Rząd nie słucha ani Komisji Europejskiej, ani samorządów. Rozpoczęła się wycinka lasów na Mierzei Wiślanej
  2. Zanieczyszczenie powietrza w uzdrowisku. Rabka ma problem
  3. Jak finansować walkę ze smogiem? Pomogą banki?
  4. Bagna chronią przed milionami dolarów strat spowodowanych powodziami
  5. Rząd zrujnuje rzeki? Są dowody, że nie musi być tak źle. I że jednak nikt nie ruszy rzek w ogóle
  6. Rzeki pogłębimy z Chińczykami, statki zbudujemy sami
  7. Tesla adds German firm Grohmann to European operations
  8. Will oil peak within 5 years?
  9. Wielkie wycinanie drzew w miastach. Dalsze losy drzew z wycinki
  10. Myśliwi będą panami lasów
  11. Krynica 2016. Jakość powietrza przebiła się do polityków
  12. Smog problemem Warszawy. Co poprawi jakość powietrza w mieście?
login