Bagna chronią przed milionami dolarów strat spowodowanych powodziami
20 lipca 2017

Naukowcy oszacowali finansowe skutki nieosuszania bagien i terenów podmokÅ‚ych. W kanadyjskich warunkach, podkreÅ›lono w raporcie, pozostawienie bagien i wykorzystywanie ich jako naturalnej gÄ…bki absorbujÄ…cej opady to rocznie miliony dolarów oszczÄ™dnoÅ›ci.

W badaniu porównywano koszty usuwania skutków podtopieÅ„ i powodzi w rejonach miejskich i wiejskich – wybranych do analiz ze wzglÄ™du na to, że okoliczne tereny podmokÅ‚e pozostawiono w nienaruszonym stanie. JednoczeÅ›nie wykorzystano modelowanie komputerowe do zbadania kosztów usuwania skutków potencjalnej powodzi, gdyby istniejÄ…ce bagna zostaÅ‚y osuszone.

Z analiz wynika, że w rejonach wiejskich osuszenie bagien zwiÄ™ksza koszty usuwania skutków powodzi Å›rednio o 29 proc., zaÅ› w rejonach miejskich koszty rosnÄ… nawet do 38 proc. I tak dla badanego na potrzeby raportu terenu miejskiego istnienie bagna oznacza oszczÄ™dnoÅ›ci rzÄ™du 51,1 mln dolarów kanadyjskich (przy jednej powodzi). Autorzy podkreÅ›lajÄ…, że sÄ… to wyliczenia konserwatywne.

Do modelowania skutków i kosztów użyto danych z dwóch lokalizacji z Ontario, jednej miejskiej (Waterloo) i jednej wiejskiej (na póÅ‚noc od Mississauga), dla których istniaÅ‚y wieloletnie informacje o wysokoÅ›ci wypÅ‚acanych odszkodowaÅ„. PosiÅ‚kowano siÄ™ też szacunkami kosztów powodzi z prowincji Ontario i Alberta. W modelowaniu użyto danych z października 1954 r. o huraganie Hazel, który doprowadziÅ‚ m.in. do tragicznej w skutkach powodzi w dolinie rzeki Humber w zachodniej części Toronto. Po tej powodzi, której skalÄ™ oceniano na wydarzenie majÄ…ce miejsce raz na 500 lat, tereny uprzednio zabudowane w okolicach Humber River zostaÅ‚y przeksztaÅ‚cone w park. Huragan spowodowaÅ‚ 81 przypadków Å›miertelnych, a jego koszty w Kanadzie (gÅ‚ównie w Toronto) to w dzisiejszych cenach prawie 1,3 mld dolarów kanadyjskich. Skala zniszczeÅ„ byÅ‚a tak duża, że do pomocy wysÅ‚ano wojsko.

Profesor Blair Feltmate, jeden z autorów raportu i szef centrum badawczego zmian klimatu Intact Centre na Uniwersytecie Waterloo podkreÅ›laÅ‚ w komunikacie prasowym, jak bardzo tanim sposobem zapobiegania powodziom jest pozostawianie bagien tam, gdzie sÄ….

Badania Uniwersytetu Waterloo zostaÅ‚y sfinansowane przez ontaryjskie ministerstwo zasobów naturalnych i lasów oraz przez Ducks Unlimited Canada, organizacjÄ™ od 1938 r. dziaÅ‚ajÄ…cÄ… na rzecz ochrony terenów podmokÅ‚ych.

W Kanadzie, na terenach, gdzie rozwijaÅ‚o siÄ™ osadnictwo, znikÅ‚o już ok. 70 proc. obszarów podmokÅ‚ych. Obecnie tereny podmokÅ‚e stanowiÄ… ok. 14 proc. obszaru kraju, ale jak wynika z danych Ducks Unlimited Canada, dziaÅ‚alność czÅ‚owieka sprawia, że codziennie znika obszar bagien wielkoÅ›ci 45 boisk do piÅ‚ki nożnej. Tymczasem, jak podkreÅ›lono w raporcie, szczególnie obszary zabudowane korzystajÄ… z bagiennej ochrony przeciwpowodziowej, zwÅ‚aszcza wtedy, gdy tereny podmokÅ‚e sÄ… w pobliżu.

Z danych Insurance Bureau of Canada cytowanych w raporcie wynika, że wypÅ‚aty odszkodowaÅ„ uwzglÄ™dniajÄ…ce skutki ekstremalnych warunków pogodowych, od lat 80. XX wieku podwajaÅ‚y siÄ™ co pięć do dziesiÄ™ciu lat. W latach 2009-2016 tylko z wyjÄ…tkiem jednego roku wypÅ‚aty odszkodowaÅ„ w zwiÄ…zku ze zdarzeniami spowodowanymi pogodÄ… (gÅ‚ównie powodziami i podtopieniami) przekraczaÅ‚y 1 mld dolarów kanadyjskich. Przed 2009 r. taka skala wypÅ‚at byÅ‚a wyjÄ…tkiem. W ciÄ…gu minionych szeÅ›ciu lat rzÄ…d federalny wydaÅ‚ na usuwanie skutków katastrof naturalnych wiÄ™cej niż w poprzedzajÄ…cych ten okres 39 latach budżetowych Å‚Ä…cznie. Raport przypomina też, że w Kanadzie na każdy dolar odszkodowaÅ„ z tytuÅ‚u strat przypada 3-4 dolary wydatków finansowanych przez wÅ‚adze lub samych poszkodowanych, wiÄ™c rzeczywista skala kosztów katastrof spowodowanych pogodÄ… jest wiÄ™ksza. StÄ…d też rzÄ…dy federalny i rzÄ…dy prowincji coraz chÄ™tniej analizujÄ… wykorzystanie taÅ„szych metod zapobiegania skutkom powodzi. Zarówno rzÄ…d federalny w Ottawie, jak i rzÄ…d prowincji Ontario w kilku różnych planach rozwoju zobowiÄ…zaÅ‚y siÄ™ do ochrony terenów podmokÅ‚ych.

W zwiÄ…zku z osuszaniem bagien w Kanadzie wiele osób nie wie, jak taki teren może wyglÄ…dać. JadÄ…c na póÅ‚noc Toronto można obejrzeć Holland Marsh, poprzecinane kanaÅ‚ami tereny rolnicze. W samym Toronto część wybrzeża jeziora Ontario jest przeksztaÅ‚cona z powrotem w teren podmokÅ‚y, dawniej charakterystyczny dla tego obszaru. DziÅ› bagno, jego roÅ›liny, ptaki i motyle to turystyczna atrakcja dla spacerujÄ…cych po wybetonowanym wybrzeżu.

z Toronto Anna Lach(PAP)

źródÅ‚o: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,415011,bagna-chronia-przed-milionami-dolarow-strat-spowodowanych-powodziami.html

 
lista pozostałych artykułów w dziale wiadomości > przegląd prasy :
  1. <<
  2. 1 - 12 |
  3. 13 - 24 |
  4. 25 - 36 |
  5. 37 - 48 |
  6. 49 - 60 |
  7. 61 - 70 |
  8. >>
  1. Rząd nie słucha ani Komisji Europejskiej, ani samorządów. Rozpoczęła się wycinka lasów na Mierzei Wiślanej
  2. Zanieczyszczenie powietrza w uzdrowisku. Rabka ma problem
  3. Jak finansować walkę ze smogiem? Pomogą banki?
  4. Bagna chronią przed milionami dolarów strat spowodowanych powodziami
  5. Rząd zrujnuje rzeki? Są dowody, że nie musi być tak źle. I że jednak nikt nie ruszy rzek w ogóle
  6. Rzeki pogłębimy z Chińczykami, statki zbudujemy sami
  7. Tesla adds German firm Grohmann to European operations
  8. Will oil peak within 5 years?
  9. Wielkie wycinanie drzew w miastach. Dalsze losy drzew z wycinki
  10. Myśliwi będą panami lasów
  11. Krynica 2016. Jakość powietrza przebiła się do polityków
  12. Smog problemem Warszawy. Co poprawi jakość powietrza w mieście?
login