Zanieczyszczenie powietrza w uzdrowisku. Rabka ma problem
Benzo(a)piren – jeden z najgroźniejszych kancerogenów. Substancja, która wywoÅ‚uje raka pÅ‚uc i może wpÅ‚ywać na wystÄ™powanie niektórych nowotworów nerki i pÄ™cherza. Jest zawarty w papierosach.
Ale nie tylko. Jego wysokie poziomy znajdujÄ… siÄ™ też w powietrzu w Rabce-Zdroju, uzdrowisku pulmonologicznym, do którego każdego roku zjeżdżajÄ… tysiÄ…ce pacjentów z chorobami pÅ‚uc i krążenia czy dzieci z niewydolnoÅ›ciÄ… oddechowÄ….
800 proc. normy
GÅ‚ówny Inspektorat Ochrony Åšrodowiska przedstawiÅ‚ wÅ‚aÅ›nie wynik pomiarów zanieczyszczenia powietrza w Rabce-Zdroju. Wynika z nich, że uzdrowisko ma gigantyczny problem ze stężeniami benzo(a)pirenu. Jego Å›rednioroczny poziom wyniósÅ‚ 8 nanogramów na metr szeÅ›cienny, czyli 800 proc. normy! Norma bowiem Å›rednioroczna wg. Åšwiatowej Organizacji Zdrowia wynosi 1 nanogram na metr szeÅ›cienny. Oznacza to, że w ciÄ…gu roku, w kolejnych miesiÄ…cach i dniach stężenie BaP nie powinno przekraczać 1 nanograma.
W Rabce w styczniu 2017 r. BaP osiÄ…gaÅ‚ poziom… 35,21 nanogramów na metr szeÅ›cienny! W ciÄ…gu caÅ‚ego roku poziom BaP wyższy niż 1 nanogram wystÄ™powaÅ‚ w uzdrowisku przez 226 dni. Każdego dnia od stycznia do kwietnia, przez 14 dni w maju, 20 dni we wrzeÅ›niu i każdego dnia od października do grudnia.
Ta zależność wystÄ™powania wysokich stężeÅ„ BaP w okresie jesienno-zimowym nie jest przypadkowa. – Benzo(a)piren powstaje w wyniku spalania najgorszych frakcji wÄ™gla i odpadów. To, co obserwujemy w powietrzu, wydobywa siÄ™ z kominów domów w Rabce – tÅ‚umaczy PaweÅ‚ Ciećko, wojewódzki inspektor ochrony Å›rodowiska.
Mimo to, burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło wielokrotnie podkreślała, że całe miasto jest zgazyfikowane, a w uzdrowisku podejmowanych jest wiele działań mających na celu obniżenie poziomu szkodliwych substancji.
Miasto zaczyna działać
Poziom BaP byÅ‚ w 2017 r. bardzo zbliżony do tego, jaki uzdrowisko odnotowaÅ‚o w 2014 r. Wtedy GIOÅš mierzyÅ‚ poziom pyÅ‚ów i BaP okazjonalnie – stawiaÅ‚ stacjÄ™ na dwa tygodnie od lutego do lipca i potem od wrzeÅ›nia do koÅ„ca roku.
– Badanie byÅ‚o prowadzone przez 31 proc. roku – precyzuje Tomasz FrÄ…czkowski z Krajowego Laboratorium Referencyjnego i WzorcujÄ…cego GÅ‚ównego Inspektoratu Ochrony Åšrodowiska. Wtedy również wykazaÅ‚o Å›rednie stężenia BaP na poziomie 8 nanogramów na metr szeÅ›cienny. Burmistrz podważaÅ‚a wtedy wyniki pomiarów, twierdzÄ…c, że sÄ… niewiarygodne, ponieważ nie byÅ‚y prowadzone w sposób ciÄ…gÅ‚y, i zapewniaÅ‚a, że jej gmina problemu z zanieczyszczeniem powietrza nie ma.
Na razie nie wiemy jak ustosunkowuje siÄ™ do nich burmistrz Rabki-Zdroju.
– Szkoda, że tak dÅ‚ugo wÅ‚adze Rabki zaprzeczaÅ‚y istnieniu problemu. Ale cieszy, że od niedawna miasto, dziÄ™ki zatrudnionemu eko-doradcy, zaczyna podejmować dziaÅ‚ania na rzecz poprawy jakoÅ›ci powietrza, takie jak wymiana kotÅ‚ów wÄ™glowych – podkreÅ›la Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.
W ubiegÅ‚ym roku wojewódzki inspektor ochrony Å›rodowiska naÅ‚ożyÅ‚ na RabkÄ™-Zdrój karÄ™ za zanieczyszczone powietrze i brak dziaÅ‚aÅ„ antysmogowych. – Nie wymieniÅ‚a kotÅ‚ów na wÄ™giel, nie obniżyÅ‚a poziomów stężeÅ„ szkodliwych substancji, nie inwestowaÅ‚a w poprawÄ™ jakoÅ›ci powietrza. UnoszÄ… siÄ™ w mieÅ›cie chmury trujÄ…cych pyÅ‚ów, a wÅ‚adze nie reagujÄ… – wyjaÅ›niaÅ‚ „Wyborczej” Ryszard Listwan z WIOÅš.
źródÅ‚o: http://krakow.wyborcza.pl/krakow
|