Podsumowanie projektu Naturalne Partnerstwa
Przyroda zasnęła pod śniegową pierzynką, zrobiło się jakby ciszej i leniwiej. Z końcem roku zbiega się zakończenie projektu „Naturalne Partnerstwa”, który Fundacja EkoRozwoju prowadziła od połowy 2009 roku.
Dziękujemy wszystkim, którzy przez ten czas byli z nami, śledzili postępy w realizacji naszych zadań a także bezpośrednio w nich uczestniczyli. Pragniemy podsumować i przypomnieć, co udało nam się zrobić w tym czasie:
Jak rozwijać partnerstwa
Przeprowadziliśmy sześć warsztatów partnerstwa międzysektorowego, w których uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządów, leśników, osób prywatnych. Rozważając specyficzne przypadki uczyliśmy się wzajem jak można budować współpracę, która przyniesie korzyści tak dla środowiska, jak i dla lokalnych społeczności. Cieszymy się tym bardziej, że w wyniku naszych warsztatów powstało kilka prośrodowiskowych i prospołecznych projektów, które będą mogły być realizowane w przyszłości.
Materiały dla szkół
Wydaliśmy zeszyty edukacyjne „Ptaki”, „Drzewa”, „Brygada 3r” i „Energia”. Zainteresowanie, jakim się cieszyły, przewyższyło nasze oczekiwania i niestety nie mogliśmy obdarować naszymi zeszytami wszystkich. Jest to jednak dla nas jasny sygnał, że materiały te są wciąż potrzebne do bardziej efektywnego prowadzenia edukacji ekologicznej. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda nam się pozyskać kolejne środki na ich dodruk i dystrybucję.
Wraz z końcem bieżącego roku wydaliśmy też przewodnik po najciekawszych ścieżkach dydaktycznych Dolnego Śląska pt. „Na ścieżkach Natury”. Nieodpłatnie otrzymają go szkoły, które już wcześniej wykazały aktywność na polu edukacji ekologicznej, a dodatkowo także dolnośląskie Parki Narodowe, centra edukacji ekologicznej i nasze partnerskie organizacje, które będą dystrybuować przewodniki do uczestników prowadzonych przez nich działań.
Osoby zainteresowane otrzymaniem przewodnika prosimy jednak o kontakt mailowy na adres edukacja@fer.org.pl .
Na ścieżkach Natury
Stworzyliśmy narzędzie internetowe, dzięki któremu każdy zainteresowany będzie mógł zaprezentować ścieżkę, którą wykonał, którą się opiekuje, która znajduje się w pobliżu, którą kiedyś odwiedził lub którą po prostu lubi. To innowacyjna w skali naszego kraju inicjatywa ma na celu umożliwienie promocji ścieżek oraz wsparcie wymiany informacji. Pragniemy, by dzięki temu instrumentowi piękne i wyjątkowe zakątki Dolnego Śląska prezentowane na ścieżkach były poznawane przez nowe grono zwiedzających. Zapraszamy na www.
Wytyczyliśmy także trzy nowe przyrodnicze ścieżki dydaktyczne: „Odra” we Wrocławiu, „W krainie stawów” w Gminie Milicz i „Trzy stawy” w Gminie Żmigród. Opracowaliśmy dla tych ścieżek przewodniki oraz materiały dydaktyczne, które udostępniamy na naszych stronach. Jesienią zorganizowaliśmy także 30 bezpłatnych zajęć na naszych nowych ścieżkach, w których uczestniczyli m. In. uczniowie szkół gimnazjalnych i podopieczni Stowarzyszenia „Iskierka”.
By dać Państwu przedsmak naszych działań do newslettera dołączamy przewodnik po jednej z naszych ścieżek.
Jak TO robią inni?
Podczas ogólnopolskiej konferencji „Razem dla Środowiska”, która odbyła się w połowie grudnia we Wrocławiu, zaprezentowane zostały najciekawsze przykłady międzysektorowej współpracy dla środowiska oraz innowacyjne metody edukacji ekologicznej. Konferencja zakończyła się ciekawą dyskusją o przyszłości edukacji ekologicznej w naszym kraju. W konferencji udział wzięli przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządów, lasów państwowych i przedsiębiorców z całego kraju.
Nasi patroni
Realizacja projektu "Naturalne partnerstwa - ogólnopolska kampania promująca partnerstwa trójsektorowe oraz społeczną odpowiedzialność biznesu na rzecz ochrony środowiska" była możliwa dzięki dofinansowaniu udzielonemu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Milicz, Gminy Żmigród i Miasta Wrocław.
Serdecznie dziękujemy wszystkim sympatykom i odbiorcom naszego projektu. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się zrealizować jeszcze wiele wspólnych działań.
Z okazji nadchodzącego Nowego Roku życzymy też Państwu wielu pomyślności, realizacji planów oraz rozwoju w zgodzie z Naturą!
|