Konkurs *Gmina z Klimatem* - protokół z oceny zgłoszonych gmin
-
Na konkurs wpłynęły zgłoszenia z 27 gmin - wszystkie zgłoszenia były kompletne i spełniały kryteria formalne
-
Oceny zgłoszeń dokonało jury w skład którego weszli: przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska, portalu internetowego "Ziemia na rozdrożu" oraz reprezentant organizatora - Fundacji EkoRozwoju.
-
Przy wyborze gmin wzięte zostały pod uwagę kryteria odnoszące się do efektywności działań związanych z wykorzystaniem energii i ochroną klimatu, działania edukacyjne i promocyjne, strategiczne podejście, społeczny udział oraz innowacyjność zastosowanych rozwiązań. Dla zapewnienia szerszej reprezentatywności wzięto również pod uwagę charakter i wielkość gmin.
-
W wyniku oceny zgłoszeń tytuł „Gmina z Klimatem” (możliwe zamienne stosowanie "Miasto z Klimatem") zdecydowano się przyznać siedmiu gminom:
-
Bielsko-Biała (nagroda główna)
-
Częstochowa (wyróżnienie)
-
Legnica (wyróżnienie)
-
Tarnów (wyróżnienie)
-
Niepołomnice (wyróżnienie)
-
Piaseczno (wyróżnienie)
-
Szczawnica (wyróżnienie)
-
W nagrodzonych gminach Fundacja EkoRozwoju, we współpracy z samorządami, zorganizuje Festiwale "Energicznie dla Klimatu" dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
-
Oprócz tytułu „Gmina / Miasto z Klimatem” oraz nagrody - w formie Ekofestiwali dla mieszkańców, gmina zostanie zaproszona do udziału w profesjonalnej sesji zdjęciowej prezentującej działalność dla klimatu i energii dla potrzeb promocji na ogólnopolskiej wystawie „Gmina z Klimatem” oraz na konferencjach prasowych.
/-/ w imieniu Jury Konkursu "Gmina z Klimatem" Krzysztof Smolnicki - Prezes FER
|